Haberler
« geri

Türkiye'nin ilk kadın jeoloğu ve deprem uzmanı Prof. Dr. Nuriye Pınar Erdem, Kuzey Anadolu ve Ege'deki birçok fay hattını bulmuş, bütün hayatını depremle mücadeleye adamış ve Türkiye Jeologlar Birliğini kurmuştur. 1956 yılında ABD’de ilk kez yapılan 'Dünya Deprem Mühendisleri Konferansı'na Türkiye’den katılan tek jeolog olmuştur. Avrupa Sismoloji Komisyonuna üye seçilerek 1960 yılında Türkiye Milli Raporlarını hazırlamıştır.

1914 İstanbul doğumlu olan Prof. Dr. Nuriye Pınar Erdem, lisans öğrenimini devlet bursu ile Bordeaux Üniversitesi Fen Fakültesi'nde yapmış, bu fakülteden Kimya ve Doğa Bilimleri dallarında sertifika almıştır.

Türkiye'ye döndükten sonra 23 Aralık 1937'de İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi jeoloji, mineraloji ve paleontoloji asistanlığına tayin edilmiştir. "Marmara Havzasının Sismik Jeolojisi ve Meteorolojisi" hakkında hazırlamış olduğu çalışma, doktora tezi olarak kabul edilmiş ve kendisine 1942 yılında Fen Doktoru ünvanı verilmiştir. 30 Mart 1945'te Fen Fakültesi Jeoloji Doçentliği'ne tayin edilmiştir..

Prof.Dr. Nuriye Pınar Erdem, Paris'te Museum d'historie naturelle'de Türkiye derisidikenliler hakkında orijinal incelemeler yapmış ve 3 yeni tür bulmuştur. Erdem, 30 Eylül 2006 yılında, 92 yaşında hayata gözlerini yummuştur.

8 Mart Dünya Kadınlar Gününüzü Kutlarız.