Haberler
« geri

Deprem kuşağında yer alan ülkemiz için depreme karşı alınabilecek önlemler her zaman önem taşıyor. Tesisatlarda sismik koruma da bu konulardan birisi. Bu alanda ülkemizdeki boşluğu doldurmayı misyon edinen Ulus Yapı, yaptığı çalışmalar ile bu alanda ülkemizde bilinç oluşmasına katkı sağlayarak, birçok kaliteli çözümü de sektöre sunuyor. Ulus Yapı Genel Müdürü Eren Kalafat konu hakkında bilgiler vererek, şirketlerinin faaliyetlerini dergimize anlattı.

Şirketinizin kuruluşundan bugüne hikâyesini özetler misiniz?

Ulus Yapı’nın hikâyesi 1997 yılında tarafımdan kurulan bir şahıs firması olarak başladı. Hemen ertesi yıl limited şirket statüsüne dönüşerek yapı malzemeleri ticaretinde profesyonel bir seviyeye ulaştı. 1999 yılındaki acı depremin ardından, tesisatlarda sismik koruma konusunda ülkemizdeki boşluğu doldurmayı misyon edindik. Şirketin kurucusu olarak ABD’ye gidip bu konuda eğitim almamın ardından, hem ticari faaliyetlerle hem de mesleğe hizmet anlayışıyla benim ve ekibimizdeki diğer mühendislerin yerel ve uluslararası makaleleri, seminerleri ve eğitim faaliyetleri ile sektörün bu alanda büyük bir yol almasını sağladık. 2018 sonu itibariyle sektörde geçen 20 yılın neticesinde bugün Ulus Yapı, Türkiye ve dünya pazarlarında sayısıyız prestijli projeye imza attı ve ülkemizin mühendislik ihraç eden bir kuruluşu olmaktan dolayı gurur duymaktadır.

Sunduğunuz hizmet ve ürünler nelerdir?

Ulus Yapı’nın faaliyet alanları, başta tesisatlar olmak üzere yapısal-olmayan sistemlerin deprem koruması, titreşim ve şok yalıtımı, gürültü kontrolü, tesisatlarda boru ve taşıyıcı sistem stres analizi, ekipmanlar için sonlu elemanlar analizi (FEA), tesisat askı ve taşıyıcı sistemleri konularında mühendislik hizmetleri, ürün tedariği ve şantiye süpervizyonu alanlarını kapsamaktadır. Ulus Yapı’nın aynı zamanda Orta Doğu & Kuzey Afrika (MENA) ve Türki Cumhuriyetler temsilciliklerini yaptığı İngiliz Acrefine ve Gripple firmaları ile iş birliği içinde Türkiye’de ürettiği ve yurtdışında bağımsız akredite laboratuvarlarda test edilip sertifikalandırılmış ürünleri bugün Şili’den Avusturalya’ya tüm güney yarım kürede ve Kanada’dan Singapur’a kadar tüm kuzey yarımkürede dünya pazarlarına sunulmaktadır.

Sizi farklı kılan özelliklerinizden, teknolojilerinizden bahseder misiniz?

Ulus Yapı’yı farklı kılan özelliklerin başında, uzman mühendislik ekibi ve bağımsız akredite kuruluşlarca sertifikalandırılmış, birçoğu inovatif ve patentli ürünlerinin kalitesi ve benzersizliği gelmektedir. Bu bağlamda Ulus Yapı bir tedarikçiden öte müşterilerine uzun yıllara dayalı bir çözüm ortağı olarak ürün ve hizmetler sunmaktadır. Ulus Yapı’nın Türkiye’de yerli üretim ve güçlü finansal yapısı sayesinde sahip olduğu yüksek stok seviyeleri, müşterilerine çok hızlı ürün tedariki yapmasını sağlamaktadır. Üretimde robotlu kaynak, progresif kalıplar ve benzeri inovatif teknolojilere sahip olan Ulus Yapı, sektörde ürün fiyatı konusunda en iddialı seçenekleri sunabilmektedir. Ayrıca mühendislik ekibinin yerel ve uluslararası yönetmeliklere hâkimiyeti ve 20 yıllık uluslararası deneyimi sayesinde projelerde en uygun maliyetli çözümleri yine Ulus Yapı sunmaktadır.

İthalat ve ihracat bilgilerinizi paylaşabilir misiniz?

Ulus Yapı İngiltere ve ABD’den yaptığı ithalatların çoğunu yerli üretim katma değeri ile yeniden ihracata dönüştürerek ülkenin cari açığına büyük katkıda bulunmaktadır. Türkiye’de imal edilip yurtdışında uluslararası geçerliliğe sahip sertifikaları edinen ürünler, dünyanın dört bir yanına ihraç edilmektedir. Özellikle son yıllarda ülkemiz ekonomisinin en büyük sorunu haline gelen katma değerli ürün ve hizmet ihracatı konusunda Ulus Yapı her geçen yıl daha da fazla yol almaktadır.

Yeni dönemde hedefleriniz ve odak pazarlarınız nereler olacak?

Ulus Yapı’nın yeni dönemdeki en büyük hedefi, giderek daha fazla dijitalleşen dünyada ülkemizin de hak ettiği yeri alması için gerekenleri yerine getirmektir. Bu bağlamda kendi faaliyet alanındaki ilk e-ticaret sitesi olan SismikMarket.com kurulmuştur ve 3 yıldır faaliyetlerini giderek artırmaktadır. Ayrıca yine sektörde dijitalleşme atağının bir adımı olarak, sismik koruma keşif özetlerinin kolayca ve uzman mühendislik gerektirmeden müşterilerin kendileri tarafından hızla hazırlanabilmesi için Acrefine’ın geliştirdiği aSET (Acrefine Seismic Engineering Tool) yazılımı Türkçeleştirilerek sektörün hizmetine sunulmuştur. Bir başka çok önemli yenilik olarak, Ulus Yapı sismik koruma ve titreşim yalıtımı alanlarındaki uzmanlığını tesisat askı ve bağlantı sistemleri alanına da genişletmek üzere Acrefine Fixing ürünlerini yine yerli üretim atağıyla sektöre sunmaya başlamıştır.

Tesisatlarda sismik koruma sektöründe gördüğünüz sorunlar ve bunlar ile ilgili beklentileriniz var mı?

Tesisatlarda sismik koruma sektöründe ülkemiz son yıllarda büyük bir gelişme göstermiştir. Artık 2000’li yılların başındaki gibi sadece uluslararası müşavirlerin yer aldığı projelerde değil, büyüğünden küçüğüne tüm tesisat projelerinde sismik koruma yer almaktadır. Ancak bu önemli gelişme beraberinde büyük bir sorun da getirmiştir. Maalesef sismik koruma alanındaki mühendislik hizmetleri hala ürün tedariki yapan firmalardan alınmaktadır ki bu durum büyük bir haksız rekabet ortamının doğmasına sebep olmuştur. Ulus Yapı olarak bizim önerimiz, bu konudaki mühendislik hizmetlerinin artık bağımsız proje ve müşavirlik firmalarından alınmasıdır. Bunun için ise tesisat proje hizmeti sunan firmalardan ziyade, profesyonel deprem mühendisliği sunan firmaların tercih edilmesi gerekmektedir. Bu firmalara DİD (Deprem İzolasyon Derneği) kanalıyla ulaşılması mümkündür.

Sizin eklemek istedikleriniz nelerdir?

Dünyada dijitalleşme artık kaçınılmaz bir trend. Endüstri 4.0, nesnelerin interneti, blok zincirleri vs. derken çok yakın bir zamanda geleneksel iş modelleriyle yola devam etmeye çalışan tüm firmalar geride kalacaklar. Türkiye de bu konuda hızla atağa kalkmalı. Belki hala internetten tesisat malzemesi almak ilk intiba olarak pek mümkün görünmemekte. Ancak yeni kuşaklar karar verici pozisyonlarda daha fazla yer aldıkça bunun son derece mümkün olduğuna ve hatta tek geçer iş modeline dönüşeceğine hep birlikte şahit olacağız. Biz Ulus Yapı olarak bu alanda adımlarımızı atıyoruz ve tüm sektörü bir an önce bu yola girmeye davet ediyoruz. Gelecek e-ticarette.

Röportajın online versiyonu: http://www.tesisat.com.tr/edergi/3/276/index.html