Haberler
« geri

Ulus Yapı 24 Eylül 2014 tarihinde düzenlediği İstanbul Boğazı Tekne Gezisi’nde sektörle buluştu. Ulus Yapı’nın “Tesisat ve Ekipmanlarda Sismik Koruma” uzmanlık alanı ile “Yapılarda Sismik İzolasyon ve Güçlendirme” faaliyet alanına dair bilgilerin paylaşıldığı geceye sektörün önde gelen kişileri katılım gösterdi.

Gecenin açılış konuşmasını Ulus Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Eren Kalafat yaptı. Davetlilere geceye katıldıkları için teşekkür ederek konuşmasına başlayan Kalafat, Ulus Yapı’dan ve uzmanlıklarından bahsetti. Kalafat: “2000 yılından beri deprem mühendisliği alanında faaliyetlerimiz sürüyor. Sunduğumuz hizmetin temeli; yapıların depreme karşı güvenli hale getirilmesi. Ulus Yapı özellikle hastaneler, büyük işletmeler, fabrikalar, alışveriş merkezleri gibi insan yoğunluklu yapıların deprem sonrasında çalışır kalmasını sağlayacak sistemler sunuyor. Bu aslında iki başlıkta ele alınan bir konu. Biri, yapısal deprem güvenliği yani binanın taşıyıcı sisteminin güvenli hale getirilmesi ya da güvenli olarak inşa edilmesi. Diğeri ise yapısal olmayan elemanların ve bileşenlerin deprem karşı korunması. Bunların başında binalardaki ısıtma, soğutma, havalandırma, yangın söndürme, duman tahliye sistemleri, acil enerji sistemleri gibi tesisatlar yer alıyor.” dedi. Ulus Yapı’nın her iki alanda da faaliyet gösterdiğini ve sunduğu ürünlerin uluslararası sertifikalara sahip olan ve bağımsız akredite laboratuvarlarda test edilmiş ürünler olduğunu vurgulayan Kalafat sözlerine şunları ekledi: “Depremde kullanılan bir ürünün gerçek anlamda testi ancak deprem esnasında olmakta. O saatten sonra ürün doğru değilse iş işten geçmiş oluyor. Dolayısıyla her şeyden önce doğru ürünün kullanıldığından emin olunmalı. Yapıların, binaların depreme uygunluğu söz konusu olduğunda en önemli husus, doğru yönetmeliklere uyulması. Kimi zaman yönetmeliklerin yetmediği ya da tam anlamıyla uyarlanabilir olmadığı durumlar da ortaya çıkabiliyor. Ulus Yapı’nın en büyük uzmanlığı işte bu noktada devreye giriyor. Çünkü Ulus Yapı bütün uluslararası ve yerel yönetmeliklere son noktasına kadar hâkim; ayrıca yönetmeliklerin yetmediği veya uyarlanamadığı durumlarda en doğru ve güvenilir çözümleri müşterilerine sunmakta. Bizi bu işi yapan diğer firmalardan ayıran en önemli özelliklerimizin başında uzman mühendis kadromuz geliyor. Çünkü Ulus Yapı takımı olarak gerek yurtiçinde gerek yurtdışında sürekli eğitimlere katılıyoruz ve kendi uzmanlığımızı daha da artırıyoruz. Sonuçta 15 yıldır tek yaptığımız iş bu ve giderek derinleşen bir bilgi birikimine sahibiz.”

Deprem söz konusu olduğunda çözüm ortağınız Ulus Yapı

Yapısal-olmayan sistemler için deprem mühendisliği konusunda çok fazla çalışma yaptıklarını ifade eden Kalafat sözlerini şöyle sürdürdü: “Tesisatların ve ekipmanların sismik koruması konusunda o kadar çok projede yer aldık ki inşaat sektöründen ve akademik camiadan gelen yoğun talepler karşısında yapısal deprem mühendisliği alanında da yer almaya başladık. Edindiğimiz tecrübeler sayesinde Türkiye’nin ilk sismik izolatörlü konut binasını olan Aykent LoFt’u inşa ettik ve çok güzel sonuçlar aldık. Dolayısıyla sismik temel izolasyonu konusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ulus Yapı, deprem söz konusu olduğunda gerek yapısal gerekse yapısal-olmayan konularda sektöre mükemmel çözümler sağlamaya devam edecek.”

Kalafat’ın ardından konuşmasını yapan Ulus Yapı Tesisat A.Ş. Genel Müdürü Okan Sever; “Ulus Yapı Tesisat ve Ulus Yapı İnşaat olarak iki ayrı grup halinde faaliyet gösteriyoruz. Müşterilerimize güven ve garanti verebilmek adına uzman sertifikalara sahip mühendis ekibimiz ve dünya çapında referanslarımız mevcut. Bugün Şili’den Avustralya’ya, ABD’den Kanada’ya, Afganistan’dan Gana’ya kadar sayısız ülkede ve dünyanın neredeyse tüm kıtalarında Ulus Yapı imzalı projeler yer alıyor. Ulus Yapı Tesisat, binaların deprem sonrasında can güvenliğini ve sistemlerin çalışır halde kalmasını sağlayacak önlemler sunmakta. 25 kişilik dinamik bir ekibimiz var. Ulus Yapı Tesisat A.Ş. sismik koruma, titreşim yalıtımı ve akustik kontrol ile ilgili çalışmalar gerçekleştiriyor. Derin uzmanlık gerektiren bu konularda bizi zirveye taşıyan ekibimize, iş ortaklarımıza, tedarikçilerimize, danışmanlarımıza ve elbette bizi bugün olduğumuz yere getiren tüm müşterilerimize teşekkür ediyorum.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Bu bilgilendirici ve keyifli etkinliğine katılınlar arasında Ulus Yapı’nın uzun zamandır temsilciliklerini gerçekleştirdiği Acrefine firmasından Satış Direktörü Jon Simpkin, Gripple firmasından Uluslararası Pazarlama Direktörü Rob Waddell ve Ulus Yapı bünyesine yeni katılan İtalya’nın lider akustik firması Isolmant firmasından Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Eugenio Canni Ferrari de yer aldı.

Sektörün önde gelenleri ve Ulus Yapı ailesi olarak tüm katılımcılar gece boyu keyifli bir sohbet içerisindeydiler. Kokteyl ile başlayan ve İstanbul Boğazı gezisiyle devam eden etkinlik, akşam yemeğinden sonra sona erdi.