Haberler
« geri

Ulus Yapı Tesisat A.Ş. Genel Müdürü Makine Yüksek Mühendisi Okan Sever ve Projeler Koordinatörü İnşaat Mühendisi Alp Yücerman tarafından 26 Mart 2014 tarihinde İTÜ Deprem Mühendisliği ve Afet Yönetimi Enstitüsü’nde “Ezberler bozuluyor: Ayakta kalan her bina depreme dayanıklı değildir.” konulu bir seminer verildi.

İTÜ Maslak Kampüsü’nde gerçekleştirilen seminere öğretim görevlileri, öğrenciler ve özellikle inşaat mühendisliği öğrencilerinin katılımı ağırlıklıydı. Eğitimin amacı yapısal olmayan ekipmanların sismik korumasına ne zaman ve neden ihtiyaç duyulduğu ve sismik koruma yapılmadığında oluşabilecek zararlardı. Okan Sever olası bir depremde sismik koruma yapılmamış tesisatlar sebebiyle can güvenliği, yatırımların korunması ve yaşamsal-ekonomik sürdürülebilirliğin riske girmesinin önemini vurguladı. Depremin tanımından başlayan sunumun devamını yönetmelikler, mühendislik ve uygulamalar takip etti.

Ulus Yapı şimdiye kadar gerçekleştirdiği her eğitimde depremin önemini, korunma yollarını ve yapısal olmayan ekipmanların sismik korumasının önemini vurguluyor ve bilinçlendirici eğitimler vermeye devam ediyor.